תאונות רוורס - אפשר למנוע את זה

מחסומים לחניה

כמה פעמים יצאתם מהחניה ברוורס באיטיות המתבקשת, ובכל זאת פספסתם מישהו שעבר שם וכמעט סיכנתם את חייו?

לכולנו זה יכול לקרות.

בשנת 2012 נסיעה לאחור גרמה יותר תאונות קטלניות מאשר מהירות מופרזת, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל (29.7.13, ynet). בשנת 2017 הנתונים מראים כי מתוך 2,540 אנשים שנפגעו מרכב בזמן חציית כביש, כ-5% נפגעו בשל נסיעה לאחור (ישראל היום, 15.8.18).

מחקרים שנעשים כל העת מאששים את העובדה כי רוב תאונות הדרכים הן תוצאה של טעויות אנוש, כאשר ראש וראשון לטעויות אלו הן טעויות הנובעות מנהיגה בהיסח הדעת. כיום דעתנו מוסחת יותר מבעבר בשעת נהיגה, בעיקר בשל שימוש מופרז בטלפונים ניידים הצמודים אלינו 24 שעות ביממה. מעבר לכך גורמים נוספים תורמים את חלקם לנהיגה בהסחת דעת, כגון עייפות, שיחה עם יושבי הרכב, התמקדות בדברים שאינם נהיגה ועוד.

אחת הבעיות הטמונות בנסיעה לאחור, במיוחד כאשר מדובר ברוורס בחניה, היא העובדה שהדבר מתבצע באיטיות יחסית לנהיגה רגילה. איטיות זו גורמת לנו להיות שאננים ולחשוב שדבר לא יוכל להיפגע מהרכב, אך למעשה אין זה כך. גם נסיעה לאחור במהירויות נמוכות מאוד, עלולה להסתיים בפגיעה בעוברים ושבים
(במיוחד אם מדובר בהולכי רגל או רוכבי אופניים /אופנוע).

כללי בטיחות לנהיגה ברוורס

על מנת להימנע מתאונות ברוורס, מומלץ מאוד להתקין מערכות בטיחות לרכב ששולחות אזהרות בזמן נסיעה. מערכות אלה – כגון מובילאיי הישראלית, Movon הקוריאנית ואחרות – מצוידות בחיישני רוורס הסורקים את נתיב הרכב בזמן נסיעה לאחור, ומזהירות את הנהג לפני ביצוע מחדל.
אומנם המערכות הללו כמעט לא עולות כסף לרוכש, משום שמדינת ישראל מחזירה כסף על כל רכישה; אך מי מאיתנו שעדיין רוצה למנוע תאונות רוורס גם ללא המערכות הללו (כולנו, מן הסתם) – כדאי לו להיצמד להנחיות הבאות:

1. בדקו היטב את סביבת הרכב לפני הנסיעה לאחור – בדיקה במראות זה טוב ויפה, אך מומלץ עד חובה לסובב את הראש אחורנית ולוודא שאיש אינו נמצא בתוואי הנסיעה.

2. מומלץ אפילו לצפור פעם או פעמיים טרם הנסיעה אחורנית – זאת כדי לוודא שכל מי שאולי נמצא שם וחמק מעינינו, יבין שהרכב עומד לזוז.

3. שלבו להילוך אחורי, הניחו את שתי הידיים היטב על ההגה, וסובבו את הראש ואת פלג הגוף העליון לאחור בצורה שתאפשר לכם שדה ראייה מיטבי.

4. התחילו לנסוע לאחור באיטיות תוך שאתם בוחנים בקפידה את תוואי הנסיעה, עד שהגעתם למקום הרצוי.

השתדלו לקצר ככל האפשר בנסיעה לאחור, בלי להגזים. ברגע שמתאפשר לכם לחזור לנהיגה רגילה אחרי הרוורס, עשו זאת.

5. אם יש באפשרותכם להתקין זמזם או צופר רוורס, שיתריע בקול על נסיעה לאחור – עשו זאת. זה אומנם לא משתווה למערכת בטיחות חכמה לרכב, אך זה בהחלט יכול להיות ההבדל בין תאונת רוורס ובין נסיעה לאחור ללא בעיות.

6. אם אתם יוצאים לאחור מתוך חניה בין עמודים, הקפידו שבעתיים על כל הסעיפים שצוינו לעיל. זאת מכיוון ששני העמודים האחוריים חוסמים חלק ניכר משדה הראייה שלכם בעת נסיעה לאחור, ועליכם להיות זהירים
יותר עד שיושלם הרוורס.

[email-download download_id=”X” contact_form_id=”Y”]
בחר באופציה הרצויה
Open chat
שלום, איך אנחנו יכולים לסייע לך? השאר לנו הודעה בוואטאפ ונחזור אלייך במהירות